5. Bingöl Uluslararası Kısa Film Festivali Başvuruları Bütün Hızıyla Devam Ediyor

Bu yıl  17 – 19 Kasım tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak olan 5. Bingöl Uluslararası Kısa Film Festivalinin Başvuruları Bütün Hızıyla Devam Ediyor son katılım ise 15 Eylül 2023

Anadolu Kültür ve Sanat Meclisi Derneği tarafından düzenlenen, ilki 2018 yılında gerçekleşen 5. Bingöl Uluslararası Kısa Film Festivali’ alanında uzman sinema sanatçılarını ve genç sinemacıları buluşturmaya hazırlanıyor. Bu yıl farklı olarak Bingöl kendini anlatıyor temalı belgesel ve kurmaca filmler yarış bölümü ile Bingöl temasına yer verilecek

BAŞVURULAR 5 EKİM’E KADAR SÜRECEK

Başvuruların 15 Eylül’e kadar süreceği 5. Bingöl Uluslararası Kısa Film Festivali’nde Ana jürini belirleyeceği filmlere Uluslarası bölüm en iyi filme 7 bin, Bingöl kendini anlatıyor temalı belgesel ve kurmaca filmlere birinciye 7 bin, ikinciye 5 bin, üçüncüye ise 3 bin lira ödül verilecek. Festivalde Jüri özel ödülü verilecek film festivali boyunca dünyanın farklı ülkelerinden getirilecek filmler, yönetmenler, atölye çalışmaları, gösterimler ve söyleşiler gerçekleşecek. Türkiye’nin ve Anadolu’nun sanata olan ihtiyacına yönelik yeni çalışmalar hedefleyen festivalde, yerli sinema olgusu irdelenirken ülkemiz sinema dilinin yol haritası da ortaya konulacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği, Bingöl Valiliği’nin himayesi, Sinema Genel Müdürlüğü, Bingöl Belediyesi, Bingöl Üniversitesi’nin desteklediği festivalin direktörlüğünü ise yönetmen Akademisyen Ahmet Bikiç yapıyor. Festivalle ilgili tüm gelişmelere ve festivale dair güncel haberlere https://www.bingolkisafilmfestivali.com ve festivalin resmî sosyal medya hesapları üzerinden erişilebilir.

40 BİN KATILIMCI BEKLENİYOR

Yerel ve çevre illerden toplamda 40bin katılımcıya ev sahipliği yapması beklenen festival, Anadolu’nun sanata olan özlemini gözler önüne sererken, dezavantajlı bölgelere sanatı beşinci kez taşımak için yola çıktı. Geçmişte Bingöl’de yapılan birçok film çalışması bu şehrin topraklarında filizlenmiş birer tomurcuk. Bingöl bu anlamda hem akademik çalışmaların hem de film festivallerinin kültürünü geliştirmek için katkısı çok değerli. Kültürel etkinlikler açısından büyük bir potansiyeli kullanma imkanına sahip olan Bingöl, 13 bin üniversite öğrencisiyle büyük çaplı organizasyonlara ev sahipliği yapabilme açısından da avantajlı. Türk sinemasında bazı filmlerin çekimlerinin gerçekleştirildiği bu güzel şehre film festivali çok yakıştı. Bingöllüler, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da festivale gereken önemi verecektir.